Wszystkie posty oraz zdjęcia w postach na tym blogu są naszą własnością! Nie wyrażamy zgody na kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez naszej zgody. W wypadku naruszenia praw autorskich, na podstawie art. 78, art.81 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. Dz. U. 1994, nr 24, poz. 83, tekst jednolity: Dz. U. 2006, nr 90, poz. 631, sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów.

piątek, 23 listopada 2012

Przedszkole na …. 6!Drodzy blogowicze :)

Pisaliśmy niedawno o „Przedszkolu na 5” Link  

Tak więc tylko w kwestii przypomnienia kilka słów podsumowania poprzedniego wpisu. Przedszkole na 5 to takie miejsce, które kompleksowo dba o zdrowy rozwój naszych pociech. Może ono powstać wówczas, jeśli rodzice będą zgodnie współpracować z kadrą przedszkolną, kierując się wskazówkami opracowanymi w ramach programu edukacyjnego „Mamo, Tato, wolę wodę!”. Podkreślają one rolę diety, wody i aktywności fizycznej w rozwoju dzieci oraz zwracają uwagę na potrzebę współpracy nas – rodziców z kadrą przedszkolną. Owych wskazówek jest 5. Zostały one przygotowane we współpracy z doświadczonym pedagogiem. Są to: ruch, dieta, woda, nauka przez zabawę oraz razem dla zdrowego rozwoju.

Nie wiem czy pamiętacie, że pod koniec tamtego wpisu pojawiła się informacja, że wkrótce ogłosimy konkurs. Tak więc przyszedł ten moment! Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Przedszkole na 6”.

Celem Konkursu jest poznanie opinii Was – Rodziców na temat wspomnianych wskazówek i próba odpowiedzi na pytanie, czego jeszcze w nich brakuje, jaki warunek musi być spełniony, aby przedszkole było na 6? Dla każdego rodzica ważne jest coś innego i dlatego taka wymiana myśli jest bardzo potrzebna. Ten konkurs ma być taką twórczą burzą mózgów prowadzącą do powstania 6 zasady wpływającej na prawidłowy rozwój dziecka :)

Zgłoszeniem konkursowym jest napisanie przez Was - blogowiczów odpowiedzi na pytanie: „Które aspekty funkcjonowania przedszkola są Twoim zdaniem najważniejsze dla prawidłowego rozwoju dzieci? Podziel się w komentarzu swoją 6-stą zasadą”.

Owa 6 zasada, to nic innego jak kolejna wskazówka dotycząca prawidłowego działania przedszkola, która może odnosić się do innych elementów jego funkcjonowania. Teraz mówimy o 5 wskazówkach: dieta, ruch, woda, nauka przez zabawę oraz razem dla zdrowego rozwoju. Co przychodzi Wam do głowy, jako kolejna wskazówka? Co jeszcze jest ważne dla Was jako rodziców? Atmosfera? Porządek? Podzielcie się Waszymi spostrzeżeniami.
Praca konkursowa powinna zawierać maksymalnie 500 znaków i być poprzedzona określeniem „6-sta zasada rodziców”.

Nagrody:
Wyłonieni laureaci otrzymają nagrody w postaci bonów podarunkowych do salonów SMYK:
1.I nagroda – bon o wartości 300 zł
2.II nagroda – bon o wartości 200 zł
3.III nagroda – bon o wartości 100 zł

Zachęcamy wszystkich rodziców do przemyśleń oraz udziału w konkursie! Dzięki temu możecie nie tylko wygrać wspaniałe nagrody, ale przyczynić się do poprawy jakości pracy w przedszkolach, a co za tym idzie do zwiększenia nacisku na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny swojego dziecka. Zapraszamy! Pamiętajcie, aby każdy konkursowy wpis, poprzedzić określeniem „6-sta zasada rodziców”, oraz żeby wpis nie przekroczył objętości 500 znaków! Na Wasze zgłoszenia czekamy do 2 grudnia!

Regulamin konkursu „Przedszkole na 6” znajdziecie tutaj <LINK>.

15 komentarzy:

 1. Nie biore udzialu w konkursie, ale chcialabym sie wypowiedziec na podstawie moich wlasnych obserwacji. Moja coreczka jest na przedszkole za mala (18 miesiecy), ale chodzila latem do zlobka. Tylko przez miesiac, bo koniec koncow zawiedlismy sie strasznie na tamtej placowce i wypisalismy mala.
  Dla mnie wazniejsze nawet niz wszystkie 5 punktow z poprzedniego postu razem wzietych, jest zwyczajnie SERCE i podejscie do dzieci. Czyli mozna to podpiac pod "atmosfere". Mojej coreczce zajelo prawie caly miesiac, zeby przyzwyczaic sie do placowki na tyle, zeby (prawie) nie plakac przy pozegnaniu. Opiekunki byly mlodziutkie i bardziej interesowaly je pogaduchy i smartfony niz dzieci (a maluszkow bylo zaledwie 5 w grupie). Mielismy caly szereg zastrzerzen (opisywalam je u siebie), ale nawet bez nich nasza mala po prostu zle sie tam czula, widac to bylo po jej zachowaniu. Teraz chodzi do opiekunki, wspanialej, cieplej osoby. Pani ta ma pod opieka jeszcze 4 dzieci w wieku 1-3 lat, ale nasza pociecha uwielbia u niej przebywac. Tym razem zajelo jej zaledwie tydzien zeby przestac marudzic przy pozegnaniu, a nieraz kiedy po nia przyjezdzamy, wcale nie kwapi sie, zeby wracac do domu! Nie ukrywam, ze ten widok to miod na moje matczyne serce. :)
  Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze kiedy mowimy o przedszkolakach, rodzic moze juz miec inne wymagania i opinie. Dzieci 3-4 letnie w koncu potrafia juz odpowiedziec na pytania i wyrazic mniej lub bardziej jasno co im sie w przedszkolu podoba, a co wrecz odwrotnie...
  Przepraszam za ten przydlugawy komentarz, ale chcialam w miare dokladnie przedstawic swoj punkt widzenia. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "6-ta zasada rodziców"

  Indywidualizacja - dziecko jest podmiotem a nie przedmiotem i szósta zasada powinna wskazywać, że w danym przedszkolu nauczyciele podchodzą indywidualnie do każdego dziecka, że dziecko jak każdy człowiek ma prawo do wyrażania swojego zdania i ma prawo czegoś nie chcieć jeść, robić itd. Jeśli dziecko nie będzie czuło, że jest traktowane indywidualnie, a nie jak zbiorowa masa, to nigdy nie będzie szczęśliwe.

  ankol@vp.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. "Szósta zasada Rodziców"
  Odkrywanie możliwości dziecka - przedszkole na "6" powinno nie tyle być przechowalnią, lecz rozwijać dzieci. Ten rozwój powinien być jednak spójny z oczekiwaniami oraz zdolnościami dziecka. Wyobrażam sobie takie przedszkole jako miejsce, gdzie u dzieci odkrywa się ich zdolności, uczy się zamiłowania do konkretnych dziedzin.
  serducho@vip.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. 6-sta zasada rodziców!

  To traktowanie każdego dziacka indywidualnie. Podchodzenie do każdego w inny sposób- odpowiednia analiza jego potrzeb i etapu rozwoju. Każdego inspiruje, motywuje, karci coś innego. Opiekunki muszą to rozróżnić oraz mądrze dobrać odpowiednią "taktykę". Dodatkowo traktowanie dzieci na równi- bez podziału na 'dziecko kucharki' i 'dziecko lekarza', bez patrzenia jakiej firmy ma ubranka.

  tommywie@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. 6-sta zasada rodziców: wyposażenie przedszkola!

  Jaka przedszkolanka nie byłaby kreatywna i pomysłowa, bez odpowiednich narzędzi wiele nie zdziała! Odpowiednie, bezpieczne przedmioty dostosowane dla danego przedziału wiekowego dziecka. Kreatywne, edukacyjne zabawki przy pomocy, których czas spędzany w przedszkolu będzie rozwijał dziecko. Dobry kontakt + wsparcie finansowe władz przedszkola uzupełniające zgłaszane braki= możliwość produktywnego organizowania czasu dzieciom:)

  pat_t@interia.eu

  OdpowiedzUsuń
 6. Szósta zasada Rodziców: Higiena standardem każdego przedszkola

  Przedszkole, które ma zapewnić dzieciom harmonijny rozwój, powinno zadbać, aby poziom higieny odpowiadał standardom europejskim. Dzięki temu dzieci będą uczyły się w dobrych warunkach czynności samoobsługowych, a rodzice będą spokojni o czystość ręczników, toalet oraz wszystkich przyborów używanych przez dzieci.

  kaalma@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 7. "6 zasada rodziców" - od najmłodszych lat uczymy "WREMTO"

  Przedszkole na 6 powinno wdrażać programy, w których uczy się dzieci od najmłodszych lat WRażliwości, EMpatii oraz TOlerancji (WREMTO). Przyszłość nas wszystkich zależy od tego, jak tych małych ludzi przygotujemy do funkcjonowania w dorosłym życiu. Szósta wskazówka powinna wskazywać rodzicom jakie programy są wdrażane w przedszkolu i czego dzieci z nich się nauczą...

  annet@vip.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. ^6ta zasada rodziców" : ATMOSFERA

  Przedszkolak obejdzie się bez nauki gry na cymbałkach czy nauki gry w szachy, ale bez ciepła, umiejętnego podejścia oraz Pani, zastępującej Mamę i Tatę już nie. Nie zawsze wygląd budynku oraz ilość zajęć pozalekcyjnych jest najważniejsza. Trzeba też podpatrzeć, jak zachowują się dzieci, które już są w tej placówce, czy czują, że jest to ich drugi dom.

  lanko@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 9. „6-sta zasada rodziców”:
  WOLNOŚĆ WYBORU
  Dziecko należy uczyć podejmowania decyzji, bo w dorosłym życiu będzie stawało w trudnych sytuacjach. Gdy wszelkie aktywności są z góry narzucone, a dziecko nie mające do czegoś zamiłowania jest do tego zmuszane, czuje się stłamszone przez dorosłych niczym marionetka i pozbawione wpływu na to, co się wokół niego dzieje. Zadaniem przedszkola nie jest uleganie kaprysom dzieci, jednak dziecko mające wybór (np. taniec lub śpiewanie) chętniej będzie uczestniczyć w zajęciach.

  girlfromsaturn6@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 10. 6 ZASADA RODZICÓW -Poczucie bezpieczeństwa i akceptacja

  Dziecko akceptowane pod każdym względem będzie się czuło bezpiecznie, a w miejscu jakim jest przedszkole te dwa aspekty muszą być spełnione na 100%, zatem akceptujmy dzieci jakimi są choć każde dziecko jest różne i na tym polega sztuka wychowawców, aby każdego wychowanka akceptować z wszystkimi zaletami i wadami.

  aniole123@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. "szósta zasada rodziców" - SERCE

  Przedszkole nie tylko uczy i opiekuje się naszymi dziećmi, ale przede wszystkim pomaga nam w ich wychowaniu. A kiedy się lepiej wychowuje, niż na własnym przykładzie? W Przedszkolu na 6 wychowawcy kochają swoją pracę i mają serce, czas oraz podejście do każdego dziecka.

  ogrodani@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. 6-sta zasada rodziców miłość odpowiedzialna
  gdy dziecko będąc w przedszkolu czuje się w nim dobrze ale również czuje miłość i to,że opiekun stara się być z nim w każdej sytuacji. Nie tylko dzieci otwarte i wesołe są wówczas zauważane. Gdy opiekun dostrzega sercem potrzeby nawet tych najbardziej zamkniętych i naburmuszonych przedszkolaków wówczas przedszkole oprócz spełniania zadań staje się miejscem do którego dziecko chętnie wraca mimo niewyspania, zmeczenia i tęsknoty.Tam gdzie miłość tam radość.


  OdpowiedzUsuń
 13. „6-sta zasada rodziców” - Integracja "Każdy równy"
  Przedszkole powinno pokazywać dzieci, że każdy z nas jest inny, ale powinniśmy wszystkich równo traktować. Dzieci powinny zdawać sobie sprawę, że nie mając wiele pieniędzy, mogą mieć otwarte serce na miłość, pomoc i uśmiech, który niby jest za darmo, a daje tak wiele.

  saruto@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. "6-ta zasada Rodziców" : Indywidualne podejście do dziecka

  Jeśli dziecko ma być szczęśliwe, należy je traktować z szacunkiem i indywidualnie oceniać każdy przypadek. Nie może być tak jak za dawnych czasów, że wszyscy na hurra szli spać, bo są dzieci, które potrafią się rozchorować zmuszane do popołudniowej drzemki. Nie każde dziecko lubi marchewkę, nie każde lubi śpiewać... Dziecko to mały człowiek, zachęćmy go, a nie nakazujmy.

  albusia@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 15. "Szósta zasada rodziców" - metody aktywne i pedagogizacja

  W przedszkolu stosuje się metody aktywne w pracy z dziećmi. Zajęcia są urozmaicone, dzieci chętnie w nich uczestniczą i uczą się nowych rzeczy. Przedszkole prowadzi też pedagogizację rodziców, szczególnie tych, których dzieci przejawiają widoczne braki wychowawcze.

  bejbol@op.pl

  OdpowiedzUsuń