Wszystkie posty oraz zdjęcia w postach na tym blogu są naszą własnością! Nie wyrażamy zgody na kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez naszej zgody. W wypadku naruszenia praw autorskich, na podstawie art. 78, art.81 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. Dz. U. 1994, nr 24, poz. 83, tekst jednolity: Dz. U. 2006, nr 90, poz. 631, sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów.

niedziela, 10 czerwca 2012

Myśli pedagogiczne dra Kazimierza Gorzeloka

Miałem kiedyś na studiach przyjemność spotkać wspaniałego pedagoga, który swoimi wykładami przygotował mnie jak nikt inny, do pracy w roli nauczyciela. Jako że dr Kazimierz Gorzelok - bo o Nim mowa - miał On ogromny wpływ na mnie, na świat moich wartości, postanowiłem w pewien sposób odwdzięczyć się za Jego pracę, a jednocześnie pokazać innym wspaniałe teksty, które ukazywały się na łamach "Gościa Niedzielnego" w latach 1984 - 1989, a które postanowiłem w podziękowaniu dla Jego pracy zebrać. 
W niniejszym poście nie napiszę oczywiście wszystkich "myśli", lecz tylko te wybrane przeze mnie...

***************
"Dziecko jest Twoje, bo jest cząstką Twojego ciała. Dziecko jest Twoje, bo jest cząstką Twojego ducha. Dziecko jest Twoje, bo rozwija się dzięki Twojej bliskości. Ale Twoje dziecko nie jest Twoją własnością, ani nie powinno nią być. Wychowanie bowiem nie jest zawłaszczeniem." 
****************
"Wychowanie nie może się obejść bez autorytetu. Nie zdobędziesz go jednak, ani nie ocalisz nakładaniem zawodowej maski wychowawcy.Wychowanie nie jest bowiem maskaradą. Autorytetem może Cię obdarzyć tylko Twoje dziecko. I będzie to zawsze jego odpowiedź: na czystość Twojej twarzy, na prawdomówność Twoich ust, na kochające spojrzenia Twoich oczu, na gotowość Twoich wyciągniętych dłoni... Prawdziwy autorytet wychowawcy jest zawsze darem dziecka."
  ****************
"Czym jest solidarność wychowawcy z wychowankiem? Czy ślepym spełnianiem wszystkich zachcianek młodego? Nie. Czy zwyczajną lojalnością? Nie. Czy ustawicznym sprzeciwem wobec jego samodzielnych decyzji? Nie. Czy rezygnacją z prób porozumienia? Nie. Solidarność wychowawcy z wychowankiem jest uczestnictwem w odpowiedzialności za rozwój człowieka."
 ****************
"Co odpowiesz, kiedy Cię dorastające dziecko zapyta: czy warto w życiu być uczciwym? Co odpowiesz, kiedy będzie się domagało od Ciebie jednoznacznej odpowiedzi? Może trzeba będzie wtedy powiedzieć wprost: jeżeli zależy ci na tym, by bardziej być, to tak, a jeżeli zależy ci na tym, by więcej mieć, to nie. Czy będziesz miał odwagę tak powiedzieć? Czy Twoje czyny nie zakwestionują Twoich słów?"
  ****************
"Dziecko pyta. To dobrze. Dziecko pyta dużo. To bardzo dobrze. Dziecko pyta, choć je do pytań zniechęcają. To wspaniale. Dziecko pyta, choć mu pytań zabraniają. To już niemal cud. Czy wiesz, dlaczego dziecko pyta? Dziecko pyta, bo myśli. Jeżeli nie potrafisz inaczej, spróbuj przynajmniej myśleć razem z nim."
  ****************
"Choćbyś zgłębił wszystkie dzieła pedagogiczne i posiadł umiejętność posługiwania się najbardziej wyszukanymi technikami wychowawczymi - nie wychowasz swojego dziecka, jeżeli nie będziesz miał w sobie miłości do człowieka. Możesz je co najwyżej wytresować, możesz je nauczyć - mniej lub bardziej efektywnie czy efektownie funkcjonować. Ale wychowanie dziecka pozostanie wtedy poza zasięgiem Twoich możliwości."
 ****************
"Przemawianie do dzieci jest sztuką. Najpierw mogą Cię wcale nie słuchać. Potem - mogą Cię słuchać, ale nie słyszeć. A kiedy skończysz - mogą powiedzieć: dobrze, że już skończył. Mogą także powiedzieć: szkoda, że już skończył. Przemawianie do dzieci jest sztuką."
  ****************

 Dziękuję

4 komentarze:

 1. dziękuję Ci za te cytaty...są wspaniałe,wciąż od nowa się zaczytuję.Oby więcej tak mądrych ludzi,jak dr Gorzelok na swej drodze spotykać..

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście Niezwykłym człowiekiem i pedagogiem musiał być Pana wykładowca.Jakie piękne są myśli i cytaty tu przedstawione.Jakim wspaniałym nauczycielem musiał być ktoś,kto swoim uczniom wpajał takie mądre życiowe wartości.Tylko taki Znawca natury i duszy człowieka może tak wspaniale wykształcić swoich wychowanków.Pan Panie Adamie miał wspaniałe szczęście,że go spotkał.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne myśli ależ szczęścierzem jesteś ,że poznałeś takiego mądrego wykładowcę. Na pewno będę się zaczytywać tymi wybranymi słowami. Warto do nich wracać gdyż ciągle od nowa odkrywamy ich głębię.Warto o takich ludziach pamiętać szczególnie w obecnym czasie gdy autorytetów coraz mniej:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo piekne cytaty. Szkoda, ze tak trudno jest stosowac sie do nich na codzien...
  Agata

  OdpowiedzUsuń