Wszystkie posty oraz zdjęcia w postach na tym blogu są naszą własnością! Nie wyrażamy zgody na kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez naszej zgody. W wypadku naruszenia praw autorskich, na podstawie art. 78, art.81 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. Dz. U. 1994, nr 24, poz. 83, tekst jednolity: Dz. U. 2006, nr 90, poz. 631, sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów.

niedziela, 10 kwietnia 2011

Być innym nie znaczy gorszym

Często ludzie próbują dostosować innych do siebie, do przysłowiowej większości, nie zdając sobie sprawy, że sami są niedojrzali. To, że ktoś jest inny, nie znaczy, że jest gorszy. Znaczy tylko tyle, że jest inny od ustalonej przez jakąś zbiorowość "normalności". Tak więc gdyby na Ziemię przybył kosmita, byłby dla nas inny, ale czy znaczyłoby to, że jest gorszy, nie-normalny, itp? A może rasa ludzka jest wyjątkowym wybrykiem natury i to my dla owego obcego bylibyśmy żywymi dowodami na inność we wszechświecie? Patrząc więc na człowieka, który jest od nas inaczej ubrany, jest grubszy lub chudszy, niepełnosprawny ruchowo lub umysłowo, który ma być może coś różniącego go od pozostałych, nie oceniajmy, nie mówmy, że jest gorszy - jest po prostu inny, być może jedyny w swoim rodzaju. Piękny...

Często ludzie oceniają swoją miarą, zapominając, że druga istota może mieć odmienny punkt widzenia, odczytując rzeczywistość według całkiem innej, bo swojej skali, na której wartością są inne jednostki miary niż nasze.
Dla jednych liczy się ilość złota w banku czy zer po przecinku na koncie bankowym, dla innych wartością jest posiadanie prawdziwych Przyjaciół oraz szczęście własnej Rodziny.

Oczywiście pieniędzy nie możemy wykluczyć z naszego życia, są już nieodłącznym elementem istnienia dla większości populacji na Ziemi. Tylko nieliczni, naprawdę wolni, mogą sobie pozwolić na życie w odległych miejscach, gdzie nie dotarła cywilizacja, gdzie kawałek papieru jest wart tyle, ile się spala w ogniu. Będąc tam, człowiek znaczy tyle ile umie, ile sam potrafi. Tam pieniądze nie pomogą w obronie przed dzikimi zwierzętami czy też w poszukiwaniu pożywienia. Tam trzeba posiadać inną wartość...

Wyobraźcie sobie takie spotkanie w dżungli - przedstawiciele plemienia, które nie miało kontaktu z cywilizacją napotykają na swej drodze dwoje  turystów, którzy wręczają im pieniądze w zamian za pomoc w dotarciu do wyznaczonego sobie celu.
Ikjhgiu ygjhfdg dfgdssfg whdiohrdi oyfi8 oadsoid huiashfd ! Dsgdsfgta gdsgfsdt uiahfius ahdfiua! - w wolnym tłumaczeniu byłoby to tak - ciekawe co to za jedni, coś mówią, ale w ogóle ich nie rozumiemy i mają taką dziwną skórę! Chcą nam coś dać, coś cienkiego, jakieś rysunki!

Uważam, że tak właśnie byłby odebrany współczesny człowiek :)

*******************

"Inność" należy akceptować, oczywiście pod warunkiem, że osoba, której dotyczy owe określenie, swoją odmiennością, nie wpływa na życie drugiej osoby, nie krzywdzi jej swoją "innością".


Być innym, nie znaczy gorszym. W wielu przypadkach wręcz przeciwnie! 
Tata Adam 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz