Wszystkie posty oraz zdjęcia w postach na tym blogu są naszą własnością! Nie wyrażamy zgody na kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez naszej zgody. W wypadku naruszenia praw autorskich, na podstawie art. 78, art.81 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. Dz. U. 1994, nr 24, poz. 83, tekst jednolity: Dz. U. 2006, nr 90, poz. 631, sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów.

sobota, 19 marca 2011

Libia - zamach na wolność?

Kochani. Mam nadzieję, że wybaczycie ten post, ale nie potrafię w ostatnich dniach trzymać języka za zębami widząc, co dzieje się na świecie, a jak przedstawiają to media. Michalinko i Michałku - czytając kiedyś tego bloga, omińcie ten post do czasu, gdy będziecie na tyle "dojrzali", by czytać o polityce.
W ostatnich dniach media w Polsce i na świecie "trąbią", że Kaddafi jest be, że jest tyranem itp. Jednakże ta prawdziwa Libia podobno wygląda inaczej. Obecne młode pokolenie nie zna historii, a rewolucje i przewroty dziś robi się "rękami" mediów, akcje realne są tylko uzupełnieniem. Ten "niedobry" Kaddafi uczynił podobnież Libię krajem bardzo bogatym. W latach 1970 zlikwidował w swoim kraju bazy wojskowe ( amerykańskie i brytyjskie ), oraz dokonał nacjonalizacji przemysłu naftowego należącego do zachodnich inwestorów. Kaddafi prowadził aktywną politykę zagraniczną, wymierzoną przeciwko wpływom Stanów Zjednoczonych i Izraela i wielokrotnie zabiegał o utworzenie ścisłej federacji państw północnoafrykańskich i bliskowschodnich. Proponował zawarcie unii m.in. Sudanowi, Egiptowi, Syrii oraz Malcie.
Wiecie, co było jednym z głównych czynników PKB Libii w latach 50-60-tych? Sprzedaż złomu, po tym co zostawiła Armia Roomla i Montgomerego podczas II wojny światowej. Wiecie jak wygląda standard życia w Libii dziś. Libijczycy nie płacą za prąd, szkoły są bezpłatne, służba zdrowia też jest bezpłatna. Co do minimalnego wynagrodzenia to są rozbieżności - jedne źródła podają, że jest to 400 dolarów, inne, że 600. Litr paliwa kosztuje 40 groszy polskich. Ceny są porównywalne do cen w Polsce, może nieco niższe.
Według Banku Światowego, ponad połowa produktu krajowego brutto (PKB) pochodzi z ropy naftowej i gazu. W 2009 r.  PKB Libii wyniosło 62,36 miliardów dolarów amerykańskich, a mieszkańców jest 6,4 mln, tak więc PKB na osobę wyniosło ponad 12 tysięcy dolarów - dla porównania w Indonezji było to 3000 USD.
Przed początkiem fali protestów Libia miała najniższy stopień uwięzionych – mniej niż Czechy. Była na 61 miejscu. Przed rozruchami miała najniższą śmiertelność niemowląt w Afryce oraz najdłuższy okres życia ludzi w całej Afryce. Mniej niż 5% ludzi było niedokarmionych.W odpowiedzi na podwyżki cen żywności na świecie – Libia odpowiedziała zniesieniem podatku na żywność! Libia ma najwyższy współczynnik rozwoju ludzkiego na kontynencie. Bogactwo było rozdzielone równomiernie. W Libii procent ludzi ubogich jest niższy niż w Holandii.
Jak Libia doszła do tego bogactwa? Kraj  nie pozwala obcym korporacjom kraść surowców, gdy ludność głoduje, w przeciwieństwie do takich krajów jak Nigeria - kraju który w zasadzie jest rządzony przez SHELL-a.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) stwierdził, że w zeszłym roku gospodarka Libii wzrosła o 10,6 procent i wzrośnie o 6,2 procent w tym roku.Według mediów, jednym z powodów protestów ludzi, jest to, że bogactwo ze sprzedaży ropy naftowej nie dotarło do ​​populacji ogólnej.Według niektórych szacunków, cytowanych przez BBC, około jednej trzeciej ludności Libii żyje w ubóstwie.
Ale co się stanie, gdy do władzy w Libii dorwą się Ci, którzy pomogli rozpocząć przewrót w Libii i teraz próbują go dokończyć siłowo?
Według niektórych to właśnie rękami nieświadomych ludzi Ameryka i Izrael usiłują dostać się do najbardziej energetycznych złóż ropy w Afryce i przygotować się do ostatecznego starcia o wpływy na Bliskim Wschodzie z Iranem.

Jaka jest prawda, tego nie wiem, bo w Libii nie byłem. Ale jednoczę się z tymi, którzy są prześladowani i pragną wolności.

Przygotowane na podstawie tekstu drukowanego oraz źródeł internetowych.


I DAJĄCY DO MYŚLENIA DODATEK:

Tata Adam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz